Kuidas lihtsalt teha panoraampilte

Hinda postitust

Kaunite loodusmaastike ja linnavaadete jäädvustamiseks sobib väga hästi panoraamfoto tegemine. Panoraamfotoga saab fotograaf näidata palju rohkem kui ühe või paari üksiku pildiga. Tegelikult saab nii näidata vaatevälja kuni 360 kraadi ehk ühe täispöörde.

Selle looga toome näite, kuidas tasuta AutoStich lisatarkvara abiga saad väga mugavalt mitmest eri fotost automaatselt panoraampildi kokku panna. AutoStich tarkvara on demoversioon, mida saad tasuta proovida ja kasutada. Tarkvara saad alla laadida järgmiselt aadressilt: http://www.cs.bath.ac.uk/brown/autostitch/autostitch.zip. Demoversioonil võivad olla omad piirangud ja seda tarkvara selle loojad ehk ühel hetkel enam ei paku. See ei tohiks sind liigselt häirida, sest ka demoversioon laseb teha täismõõtmetes panoraami ja on mugav kasutada. Tasulisena on sama tarkvara võimalik alla laadida iPhone telefonile ja osta mõne teise graafikaprogrammi koosseisus.

Oleme prooviks teinud mõned fotod käsitsi tavalise digikaameraga pildistades. Paneme AutoStich tarkvara proovile ja vaatame, mis tulemuse saame 😉

Fotokaameraks on Pentax Optio S12

Need fotod on tehtud suvel ilma statiivita Roomassaare sadama juures Saaremaal Kuressaare lähistel.

Oleme muutnud algseadeid tarkvaras järgmistes kohtades, et saada maksimaalse kvaliteediga tulemus. Järgmisel pildil on näha, mida oleks vaja valida seadete alt:

Järgmiseks peaks avama need pildifailid, millest hakkad panoraami tegema käsklusega (File > Open …).

Peale failide ära valimist algab panoraami loomise protsess. See võtab natukene aega 🙂 …

Mõne aja pärast on lõpptulemus käes ja panoraam valmis …

Valminud panoraamist näeme, et kõige esimest pilti ei ole panoraamiks liidetud. Arvatavast on põhjus selles, et kattuv ala piltidel 1 ja 2 oli liiga väike. Lõpptulemus on siiski viisakas, sest algpildid olid tehtud automaatseadetetega ja lihtsalt tavaliste klõpsudena. Parema tulemuse oleks andnud statiivi ja käsiseadete kasutamine.

Kui vaatame panoraami kvaliteeti üks ühele suuruses , siis alles on jäänud piisavalt detaile ja liitekohad ei ole liiga silmatorkavad.

Peale mustade äärte ära lõikamist …

NB! Kliki pildil, et näha pilti suuremana …

 

Mõned nipid, et saada parema tulemusega panoraami:

  • kasuta statiivi, et värinaid oleks vähem ja et pildid oleksid tehtud sama kõrguse pealt.
  • kui hakkad panoraami tegema, siis arvesta sellega, et iga järgmine foto peaks katma vähemalt kolmaniku võrra eelmist pilti. Siis toimub kokku lliitmine sujuvamalt.
  • kui su kaameral on olemas panoraampildi reziim, siis kasuta seda, et kaamera ei muudaks valgustasakaalu ja värve igal pildil erinevaks
  • kui puudub panoraamreziim, siis proovi teha pildid käsiseadetega, et pildistades oleksid ava suurus, iso valik ja valguse seaded kõigil piltidel samad.
  • kui lõpptulemuses on ikkagi näha, et mõni pilt on teistest heledam või tumedam, siis kasuta Gimp-i või muud pilditöötlustarkvara, et muuta selle pildi heledus teistega sarnaseks. Seda peaks tegema ennem, kui hakkad pilte kokku liitma.

Nüüd oled valmis katsetama ise panoraampiltide tegemist! Õnn kaasa pildistamisel ja anna tulemustest meie kommentaarides või foorumis teada!

Lisa kommentaar


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *