Juulikuu öötaevast ehib kaunis komeet Neowise

Rate this post

2020 aasta on mänginud igasugu vingerpusse. Tore vähemalt, et on ka positiivseid üllatusi. Juba mitu päeva on olnud silmaga nähtav komeet Neowise C2020 F3. Ja nähtav mitte nii, et paistab väike ähmane täpike nagu mõne teise varasema komeediga on olnud, vaid selge taeva korral võib silmaga näha ilma abivahenditeta komeeti ja tema pikka saba.

Komeet läbi 250mm objektiivi pildistatuna Kuressaares 15.07.2020.
(F6.3@250mm, ISO640, 1/2s)

Et oleks veelgi paremini näha, saad kasutada binoklit või suvalist DSLR kaamerat, millel vähemalt 50mm objektiiv ees. Isegi odavama 200mm objektiiviga on komeet juba palju paremini nähtav.

Komeet Neowise Kuressaare Lossi kohal 15.07.2020.
(F2.8@50mm, ISO160, 1/2s)

Märtsikuus esimest korda märgatud komeet on kõige lähemal Maale 23 juulil. Juba täna on näha, et saba heledus hakkab õrnalt tuhmimaks jääma. Seega parim vaatluse aeg on juba käes. Uuesti saab sama komeeti näha alles 6766 aasta pärast. Seda eeldusel, et too kosmoseavarustes ringi rännates end ühes tükis suudab hoida.

Kust komeeti leida?

Kui virmaliste vaatamiseks tuleb üldjuhul üles leida põhjasuund ja vaadata sinna, siis Neowise on samuti leitav vaadates põhjakaarde ning siis veidi vasakule ning mitte väga kõrgele. Edaspidi liigubki komeet taevas kõrgemale ja lääne poole. Ehk siis Suure Vankri poole.

8. juuli komeet alles hakkas heledamaks muutuma ja oli helkivate ööpilvede taustalt raskesti leitav.

Abiks on ka tähekaardid, aga arvestama peab sellega, et tähekaartide lugemiseks on hea, kui taevas on tähti täis. Praegusel ajal meie öötaevas on mõned heledamad tähed hästi näha ja tuhmimad lihtsalt ei ole enamus aega silmaga leitavad. Seega lihtsam on vaadata põhja ning tasapisi liikuda loodetaeva poole. Parim aeg komeedi nägemiseks artikli kirjutamise ajal on olnud poole kahest öösel kuni poole kolmeni. Enne ja pärast on taevas lihtsalt liiga hele olnud.

Tähekaardi komeedi asukohaga leiad siit: https://theskylive.com/where-is-c2020f3

Üks vanem foto veel 8. juulist, kui komeet asus veel madalamal taeva heledamas osas.

Kui saad komeedi Eestist pildile, siis võid seda julgesti jagada ka Piltnik24 facebooki lehel www.facebook.com/piltnik24 või lisa viide pildile siia samasse postituse alla kommentaaride lahtrisse 😉

Lisa kommentaar


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *