WorldWide Telescope ehk tähistaevas arvutiekraanil

Hinda postitust

 

Kui tunned taevasse vaadates huvi, mis seal täpsemalt on ja tahaksid ilmaruumi avarustega lähemalt tutvust teha, on võimalik avastamist alustada ilma isiklikku teleskoopi omamata. Ka fotograafile võib see kasulik olla, sest laseb sul enne pildistamisele minekut, tutvuda sel kellaajal oleva tähtede paigutusega. Tähistaevaga tutvumiseks piisab, kui sul on olemas Windows operatsioonisüsteemiga arvuti ja internetiühendus ning soovitavalt mõningane inglise keele oskus. WWT- d olen kasutanud viimased paar aastat, et leida parim aeg Perseiidide pildistamiseks.

Millega on tegemist?

WWT ehk WorldWide Telescope tarkvara näol on tegemist virtuaalse teleskoobitarkvaraga, kuhu on kokku kogutud päris arvestatav hulk eri võimsamate teleskoopide poolt tehtud pilte. Ülesvõtteid on tehtud nii kosmoses asuvate kui ka maapealsete teleskoopidega, alustades meie päikesesüsteemist ja lõpetades kaugemate galaktikatega. Kõik need pildid ei ole mitte suvaliselt vaatamiseks välja pandud vaid on kokku sobitatud loogiliselt, nii nagu päris teleskoobiga taevasse vaadates meile näha on.

Virtuaalsed tuurid taevalaotuses 

WWT-ga saad osaleda erinevatel virtuaalsetel tuuridel, mis tutvustavad lähemalt taevaseid vaatamisväärsuseid. Alustuseks võid valida tuure, mis õpetavad sind WWT keskkonda paremini kasutama.

Hiljem on sul võimalik õppida palju uut olemasolevatest või hoopis ise teha tuure enda lemmik taevakehadest või muust huvipakkuvast. Võimalusi on päris palju ja enamik juba olemasolevaid tuure on varustatud pealeloetud inglisekeelsete tutvustustega. Nii ei pea sa lisainformatsiooni väikeses kirjas ise juurde lugema vaid saad enamiku vajalikust infost mugavalt kuulates teada.

Objektide kohta detailne info

Kui satud keset tuuri mõnele huvitavale objektile, mida tahaksid lähemalt uurida, siis saad käismasoleva tuuri lihtsalt mõneks ajaks peatada. Tehes huvipakkuva objekti peal parema hiirekliki ning vajutades Research nupule, tekivad lisavalikud, mis lasevad otsida infot veel lisaks just selle huvipakkuva taevakeha kohta näiteks Wikipedia lehelt.

Päris teleskoobis nähtavat saad võrrelda WWT-s olevaga. Kui teleskoop on sul juba olemas, siis saad WWT tarkvara kasutada edukalt näiteks sülearvutis. Paralleelselt tavateleskoobiga saad vaadeldavad taevakehad üles otsida virtuaalse teleskoobiga ja võrrelda seda pilti, mis avaneb inimsilmale, selle pildiga, mis on tehtud suurte võimsate teleskoopidega.

Kui sul on olemas teleskoop, mille küljes USB-liides ja mida saab arvutiga juhtida, siis WWT tarkvarasse on sisse ehitatud võimalus arvutiga juhitava teleskoobi juhtimiseks. Välja näeks see niimoodi, et otsid arvutiekraanil välja mõne kauge tähe, mida soovid vaadelda ning teleskoop suunatakse samale tähele automaatselt. Või kui keerad teleskoobitoru suvalisele täpile taevas, siis sama koha otsib üles virtuaalne teleskoop ja saad kohe vastuse küsimusele, mis taevakeha oled üles leidnud.

Kuidas saad WorldWide Telescope tarkvara alla laadida?

WWT tarkvara allalaadimine on tasuta. Selleks tuleb külastada WWT kodulehte ja tarvkara alla laadida. Vali lehelt Install WorldWide Telescope.

Millised nõudmised seab WWT arvutile?

Operatsioonisüsteemiks peaks olema vähemalt Microsoft XP SP2, kuid soovitatav on Windows Vista olemasolu. Operatiivmälu vähemalt 1GB RAM. Lisaks on vajalik 3D videokiirendi, millel on vähemalt 128 MB videomälu ning Microsoft DirectX 9.0c tugi. Selleks, et saaksid kasutada kõiki virtuaalse teleskoobitarkvara hüvesid, peaks olema arvuti ühendatud internetti, kust siis vajadusel uutele piltidele ja muule infole juurde pääseb.

 

See lugu on kirjutatud minu poolt www.digitark,ee jaolks ja on seal varasemalt avaldatud.

Lisa kommentaar


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *