Saame fotokaameraga lähemalt tuttavaks

Hinda postitust

See peatükk on mõeldud neile lugejatele, kes ei ole varem pildistamisega kokku puutunud. Ehk teisisõnu alustan täiesti nullist ning tutvustan mõningaid muu hulgas üldlevinuid sümboleid, mida tootjad kaamera kerele on pidanud vajalikuks märkida.

 Kui kõik need põhitõed on Sulle juba tuttavad, siis saad lihtsalt meeldetuletamise mõttes järgneva jutu läbi lugeda.

 Mis on ostes fotokaameraga kaasas? Kaval on juba kaamerat ostes müüjalt küsida, kas müügikomplektist on midagi sellist puudu, mida hiljem kindlasti vaja läheb? Tihti juhtub seda, et pead ostma juurde mälukaardi, kuhu pilte salvestada. Kas on olemas kott, kus hakkad kaamerat hoidma?

Alustuseks piisab isegi 1GB mälukaardist. Sinna mahub 10MP resolutsiooniga digitaalse kaameraga pildistades keskmiselt kuni 400 pilti.

 
Enamike fotokaamerate müügikomplektides on reeglina kaasas:

  • kaamera ise
  • arvutikaabel piltide arvutisse tõstmiseks
  • kasutusjuhend paberil või CD, DVD plaadil
  • CD või DVD plaat tarkvaraga piltide tõstmiseks arvutisse ja arvutis vaatamiseks
  • Kui fotokaamera töötab laetava akuga, siis kindlasti on kaasas aku ise ja akulaadija
  • Kui fotokaamera töötab tavaliste AA patareidega, siis tavaliselt on need kohe kaasas

NB! Kui fotokaamera saab toidet tavalistest patareidest, siis tasub kaaluda tulevikus laetavate akupatareide komplekti soetamist. Komplekte on müügil alates kahest laetavast patareist koos laadijaga ning hinnad algavad alates paaritesitkümnest eurost.

Töökorda seadmine. Fotokaamera kasutamiseks on soovitav ennem aku või akupatareid korralikult ära laadida. Kui aku on ennast täis laadinud, siis annab selle kohta tavaliselt märku vastav tuluke akulaadijal (kas lõpetab vilkumise ja jääb ühtlaselt põlema või kustub ära). Täpsemalt saad laadima panemise kohta lugeda lisainfot kasutusjuhendist. Järgmisena saad välja uurida järgneva:

  1. Kuidas tuleb lahti kaamera kere/akukaas, et saaksid mälukaardi ja aku sisestada ja kinnitada?
  2. Millisest nupust saad kaamera sisse lülitada?
  • Kui ostsid digitaalse peegelkaamera, siis uuri juhendist, kuidas peaksid vahetama/kinnitama objektiivi?

Tavaliselt on vahetatava objektiiviga kaameratel kaamera kere ja objektiiv pakitud eraldi. Kui keerad objektiivi kaamerale ette, siis püüa seda teha võimalikult vähese tolmuga kohas, et vältida tolmu sattumist kaamera sisemusse. Võimaluse korral püüa objektiivi klaaspinda ja kaamera sisemust näpuga mitte puutuda.

 Nüüd ei ole vaja teha muud, kui eelnevatele punktidele vastust otsides saadud tarkusele tuginedes, fotokaamera töökorda seada ja siis sisse lülitada 🙂

Esimesed pildid?

Kaamera esmane töökorda seadmine on nüüd edukalt tehtud. Kõige põnevam osa on alles ees, sest varsti saad hakata pildistama. Enamikel digitaalsetel kaameratel on olemas võimalus valida erinevaid pildistamise programme. Esialgu võid kasutada automaatrežiimi, mis on üldjuhul tähistatud rohelise värviga. Teised programmid on mõeldud kasutamiseks erinevates tingimustes ja nende kasutamisest räägime edaspidi täpsemalt.

Valides rohelise ehk automaatse seade, teeb fotokaamera automaatika kõik vajalikud pildiseadistused ise. Saadud tulemus ei ole alati ideaalne, kuid nii saad pildi lihtsalt ja kiiresti ära teha.

Pildi teravustamine ehk terava pildi tegemine. Selleks, et saaksid ilusa terava pildi, vajuta pildistamise nupp poole peale ja hoia all. Ekraanile peaks ilmuma roheline või punane märgutuli. See tähendab seda, et kaamera on leidnud ühe või rohkem teravuspunkti ja teeb nende järgi pildi teravaks. Peale märgutule ilmumist hoia endiselt pildistamise nuppu poole peale alla muljutud asendis. Soovi korral võid veel kaamerat liigutada suunal üles-alla või vasakule-paremale. Seda juhul kui soovid pildi paigutuse osas muudatusi teha. Et pilt saaks tehtud, peaksid lihtsalt pildistamise nupu lõpuni alla vajutama.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ülal vasakul terav foto ja paremal uduselt jäädvustunud foto.

 

Tehtud piltide vaatamine ja kustutamine.

Selleks, et tehtud pilte hiljem kaamerast vaadata, on olemas eraldi nupp. Tavaliselt on piltide vaatamise nupu sümboliks roheline või sinine kolmnurk. Pilte saad vahetada menüü valiku nuppudega (üles – alla suunal või vasakule – paremale suunal).

Kui näed nii eelvaatest, et mõni pilt on mitte vajalik või udune, saad need otse kaamerast ära kustutada.

Enamikel fotokaameratel on piltide kustutamiseks olemas eraldi nupp. Nupu kõrval on prügikasti tingmärk. See sümboliseerib foto äraviskamist ehk kustutamist.

See oli selline kiire sissejuhatus pildistamisesse digikaameratega. Kõik vajalikud kogemused tulevad ajaga ja katsetades. Digikaamerate puhul on väga hea, et katsetamise eest sisuliselt midagi maksma ei pea, sest kallist filmi ei raisata ja kõik mittevajaliku saab arvutist ja kaamerast hiljem kustutada 🙂

Lisa kommentaar


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *