Esimese drooni valimine

Rate this post

Täna kirjutan sellest, kuidas valida esimest drooni.

Kui esimese drooni ostsin, siis oli mul peas küsimusi rohkem kui vastuseid. Kui täpne olla, siis oli küsimusi rohkem juba enne drooni ostu. Kas osta, milleks, millist drooni osta? Kas peaks harjutama alguses mõne pisema ja odavamaga? Kas osta uus või kasutatud droon? Kus tohib drooniga lennata ja mis reegleid peab jälgima? Ja need on vaid mõned näited 🙂

Seda, millist drooni osta, on lihtsam otsustada, kui tead, mille jaoks lennumasinat kasutama hakkad!  Kui suurele hulgale droonilennutajatele on lennumasin põhiliselt pildistamiseks, siis mõnele on hoopis video oluline. Veel on droonipiloote, kellele lihtsalt meeldib lennata ja kaamera võimekus ei olegi neile nii oluline.

Suvine aerofoto Haapsalu linnusest

 

rahulikult ja kiirustamata mõtle läbi, mida drooniga edaspidi tegema hakkad!

Kui ostad drooni põhiliselt aerofotode tegemiseks, on väga oluline, et drooni küljes olev kaamera oleks võimeka sensoriga ja võimaldaks teha piisavalt suure resolutsiooniga fotosid. Kui vaadata täna netiavarustes ringlevaid aerofotosid, siis alla 10MP kaameraga tehtud fotosid liigub vähe. Isegi nutitelefoni väikesel ekraanil ei avalda need kahjuks erilist muljet. 12MP ja  16MP on rohkemate detailidega ja annavad pildistatut paremini edasi. Veelgi paremad fotod on tehtud juba 20MP kaameraga ning väga pühendunud tegijad kasutavad taevas pildistamiseks suuremaid droone, mis suudavad kaasas kanda päris tavamõõdus peegelkaameraid. Ka siin tuleb meeles pidada, et megapikslite suurest numbrist olulisem on tegelikult kaamera sensori suurus ning väiksem digimüra hulk hämaras tehtud fotodel. Parim viis aimu saada, millist fotot huvipakkuva lennumasina kaamera päriselt jäädvustada suudab, on otsida erapooletutest arvustustest testpilte. Veelgi parem oleks, kui leiad arvustuse, kus on näiteks toodud töötlemata fotod otse kaamerast.

Phantom 4 Pro peale loojangu filmimist

 

Esimesel juhul läheb säriaeg pikaks ja peab kasutama suuremat valgustundlikjust (ISO), mis omakorda toob kaasa müra piltidel. Teisel juhul on taevas kerge läbi põlema ja jäävad tugevad kontrastsed varjud. Allpool on üks näide öösel tehtud pika säriajaga fotost, millega võib rahule jääda. Antud tingimustes on isegi peegelkaamera jaoks vaja statiivi. Tol korral sai pildistatud 1 tollise sensoriga Phantom 4 Pro-ga.

Tuhande küünla valgus märtsiküüditamise 70. aastapäeval Kuressaares.

 

Kui vajad drooni video tegemiseks, siis pead natuke rohkem vaeva nägema.

Kui foto puhul piisab, et oled õigel ajal, õiges kohas, siis video puhul tulevad mängu mitmed tegurid, mis lõpptulemust mõjutavad.

Täna on veel oma koht HD videotel, kuid soovitan pigem valida droon, millel on 4K resolutsiooni võimekus. Nii on hiljem videot töödeldes võimalik päris palju muudatusi teha. Saad lihtsalt ääri maha lõikudes (crop) huvipakkuvat suuremaks või tekitada vajalikus suunas liikumise efekti.

DROONIVIDEO PÄIKESELOOJANGUST ROOMASSAARE SADAMAS:

Kui sul õnnestub filmida 4K resolutsiooniga sujuv ja terav video, mis töötlust ei vaja, saad selle panna hiljem stock videopangas raha teenima (lisan viited loo lõppu, et oleks lihtsam leida). Mõned näited: lend üle mere, metsa, heinamaa, päikesetõusud, rabad ja rannik. Enamasti piisab kuni 30 sekundi pikkusest videolõigust.
Kui leiad drooni, mis suudab jäädvustada 4K video lisaks tavapärase 25 ja 30 fps asemel 50 või 60 kaadrit sekundis, siis seda parem. Saad nii soovi korral videot sujuvalt aeglustada kuni 2 korda 😉

mida veel video puhul jälgida?

Oluline on lennumasina hea leviala ning hea reaalajas video edastamine pulti või nutiseadmesse, millega drooni juhid.

Drooni pult peaks olema mugav ja selle juhtkangid piisavalt täpsed, et vältida soovimatuid liigutusi, mis videos näha jäävad.

Gimbal ehk kaamera jalg võiks ju suuta hoida kaamerat ilusasti horisondiga paralleelselt ning triikida välja suuremad värinad ning keermised ja pööramised 🙂

Video puhul peab lennumasin suutma paremini toime tulla tuulega, sest igatpidi kiikumised küljele ja üles alla liikumised rikuvad sujuva ja kvaliteetse aerovideo.

Kui mõtled, et soovid drooni lihtsalt lendamiseks, siis selleks sobivad nii foto kui videovõimekusega droonid. Eraldi on veel olemas “racerid”, mis võimaldavad kiiremat lendu ja õhus trikitamist. Sellest, mis vahe on võidusõidudrooni ja tavadrooni video võimalustel, on Youtube-s olemas lahe video:

Kui peale ülaloleva video vaatamist tekib kange tahtmine metsa vahele kihutama minna, siis igaks juhuks tasub enne aru pidada, kas oled halvemal juhul nõus puude alt oma drooni tükke üles korjama. Tasub lennata ohutult ja mitte võtta asjatuid riske!

Kui eeltöö on tehtud ja ostusoov läbi mõeldud, siis on lihtsam drooni valida ja osta.

Kui valisid välja lennumasina, mis on hinnalisem, kui esialgne eelarve, siis on tegelikult mitu lahendust. Võid tutvuda ka kasutatud lennumasinate pakkumistega, sest nende hind on soodsam. Mina ostsin esimeseks drooniks kasutatud DJI Phantom 3 Advanced, sest selle kasuks oli mitu argumenti.

Phantom 3 Advanced CPL filtriga päikeselisel suvepäeval

 

Hinnast olulisem vast oli see, et esimesi lende tehes ja natukene ka edaspidi on siiski oht, et piloodi vea tõttu võib droon taevast alla sadada või vastu puud või seina sõita. On suur vahe, kas harjutad masinaga, mis maksis sulle 1000 eur või 400 eur. Esimesel juhul on närv rohkem pingul ja see rikub osalt lennurõõmu. Hiljem on soodsama drooniga võimalus teha põnevaid pilte ja videot oludes, kus kolm korda kallima masinaga ehk õhku ei tõusekski.

Kasutatud drooni ostes tasub kindlasti teha enne ostu proovilend.

Kui ise veel ei oska, siis las müüja teeb drooniga lähemalt tuttavaks. Vaata, kas droon püsib õhus rahuldavalt paigal. Konrolli üle, et kaamera töötaks ja kui on stabilisaator, siis see samuti. Vaata põhjalikult visuaalselt droon üle, et ei oleks kukkumisjälgi ega pragusid. Kui droon tuleb mitme akuga komplektis, siis vaata, et akud ei oleks pundunud ja võimalusel kontrolli nende laadimiste arvu ning akuelementide pingevahet. DJI droonidel näed seda peale drooni käivitamist lennurakendusest. Kõike olulisem – ürita teada saada tegelik müügi põhjus!

Phantom 3 Pro komplekt, millega sai edukalt kinnisvara fotosid tehtud

 

Vahetus uuema ja väiksema vastu on ok! Parem kaamera on ok! Huvi puudumine on samuti ok! Jama võib olla siis, kui müügi põhjust ei avaldata. Vihma käes olnud või vee all käinud droon pole just parim ost! Niiskus rikub elektroonikat ja sellised vead avalduvad tihti ettearvamatult pikema aja jooksul. Soolases vees käinud drooniga pole kahjuks midagi peale hakata. Kui seiskunud drooni mootoreid käega ringi ajad, ei tohiks sealt kosta kriginat ega krudinat. Ka ei tohiks mootorite ringi käimist midagi segada. Ürita saada selgust, kas droon on kukkunud või muul viisil viga saanud! Juhul kui on, siis on lihtsalt suurem oht, et osa vigu võib avalduda hiljem.

Ükskõik, kas otustad uue või kasutatud drooni kasuks, mõlemal juhul vii end enne lendamist kurssi droonide lennutamist puudutavate kehtivate regulatsioonidega!

Kuna sel teemal on ikka veel palju teadmatust, siis kirjutan sellest Piltnik24.ee blogisse peagi ühe loo.

Seniks aga lubatud paar viidet, kuhu saab stock droonivideot ja fotosid müüa:

Dreamstime – Dreamstime laseb lisaks videole müüa ka droonifotosid 😉

Pond5 – saad müüa nii droonifotosid kui videosid 😉

Royalty-Free Stock Video at Pond5

Kui on mõtteid ja soovid jagada omi kogemusi, siis ootan julget osavõttu kommentaarides 😉

Lisa kommentaar


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *