Taevast ehib kaunis jõulukomeet 46P/Wirtanen

3.7/5 - (3 votes)

Komeedi läbimõõduks on umbes 1,2 kilomeetrit ja hetkel läheneb see iga päevaga Maale. Lootused on kõrged, sest teadjamad on lubanud, et tegemist on 2018 aasta kõige heledama komeediga. 16 detsembriks on vahemaa Maa ja komeedi vahel kõige väiksem ning siis hakkab 46P/Wirtanen jälle meist kaugenema ja vaikselt tuhmuma. Taas sama komeeti näha õnnestub ehk 5,4 aasta pärast, sest just niipalju aega kulub sellel ühe tiiru tegemiseks oma orbiidil. Kas ka põhjapoolkeral seda siis näha saab, näitab juba aeg.

Minul õnnestus 46P/Wirtanen komeeti pildile püüda täna varahommikul ehk 11.12.2018 umbes poole kahe paiku öösel. Oli nagu väike ime, et kogu päeva pilves olnud taevas klaaris Saaremaa kohal ööks selgeks. Olin just vaadanud ilmaennustust ja tegelikult lubas see pilvi ja ainult pilvi veel selleks ja järgnevaks viieks kuueks ööpäevaks. Seega ei olnudki midagi muud teha kui ilma pikemalt mõtlemata sai võimalust kasutatud ning pildistama mindud. 

Esimene pilt nagu ikka komeeti püüdes sai tehtud 17mm f2.8 objektiiviga, et komeedi asukoht taevas tuvastada. Olin eelnevalt vaadanud tähekaarte, kuid nende järgi ma palja silmaga komeeti veel ei näinud.

 

Seekord sai komeedi asukoha leidmiseks kasutatud f2.8 avaga 17mm objektiivi ning 20 sekundilist säriaega tundlikkusega ISO6400.

Väga hästi olid vaadeldavad veel Orioni ja Plejaadide tähtkujud. Järgmisena tahtsin proovida võimsama suurendusega M42 keermega Pentacon auto MC f2,8/135mm vana kooli objektiivi, koos 2x suurendava adapteriga. Siinkohal tervitused töökale Itella/Smartposti tiimile, kes selle just samal päeval oli Kuressaare pakiautomaati selle minule hiljuti saadetud objektiivi toimetada jõudnud 🙂 Homne pakk, poleks mind aidanud, sest taevas on jälle pilves 🙂

M42 keermega Pentacon auto MC f2,8/135mm Pentax K5 LE ees, foto on kokku pandud viiest eri tundlikkusega pildist HDRiks kokku.

M42 keermega Pentacon auto MC f2,8/135mm ja 2x adapteriga Pentax K5 ees. Seekord proovisin suurendavat adapterit ning pikemat säri.

Enne tagasiminekut proovisin kaamera sisest topeltsäri. Komeedi jaoks lühike säriaeg suure tundlikkusega ning horisondi lisamiseks pikem säri väiksema tundlikkusega. Nii on kaks kaadrit pildistatud üksteise peale umbes minuti jooksul. Objektiiviks endiselt Pentacon auto MC f2,8/135mm.

Samal ajal kui komeeti pildistasin oli sellest paremal edela pool märgata mitmeid sähvatusi. Tunni aja jooksul, mis väljas olin, lugesin kokku umbes 20-30 langevat tähte, neist üksikud heledamad kui teised. Ja nagu sellistel puhkudel ikka kombeks, siis ükski neist pildistamise ajal muidugi kaadrisse ei kukkunud.Tegemist oli arvatavasti juba alanud geminiidide tähesajuga, mis kulmineerub 14. detsembri öösel. Parim aeg langevate tähtede vaatamiseks on samuti ühe ja kahe ajal öösel, kui kuud taevas pole. Rohkem infot geminiidide kohta leiad siit: https://earthsky.org/tonight/december-geminid-meteor-shower .

 

 

Lisa kommentaar


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *