Fototöötlus iPad-il? iPad rakendused vs Photoshop tavaarvutil.

Hinda postitust

iphoto logoSee, et tahvelarvutiga on mugav e-kirju lugeda ning netis surfata on ammu teada. Aga kas tahvelarvutiga saab teha fototöötlust? On olemas Instagram ja teised sarnased rakendused, mis lasevad piltidele kiirelt ja mugavalt efekte lisada. Aga kas saab teha kvaliteetset fototöötlust, mis on võrreldav piltide töötlemisega arvutis? Mis jääb järgi pildi kvaliteedist, kui teha fototöötlus tahvelarvutil? Kas neid pilte kannatab välja trükkuda?

Võtsin võrdlusse iPhoto ja Snapseed rakendused retina ekraaniga iPad tahvelarvutil ning Adobe Photoshop CS6 fototöötlustarkvara tavaarvutis. Nii on ühel pool kaalukausil iPad tasuta ja tasuline fotorakendus ning teisel pool parim fototöötlustarkvara, mis artikli tegemise ajal tavaarvutile olemas on. Hoiatan ette, et tulemused on üllatavad 🙂 Aga kumb siis ikkagi peale jääb? Loe edasi ja saad teada.

Ettevalmistused: FOTOtöötlus tarkvarade valik

Valisin tahvelarvutitest just iPadi, sest retina ekraan on fotode vaatamiseks väga terav ja mugav ning üks parimaid, mis tahvelarvutitel praegu pakkuda. App Store rakenduste poest laadisin alla Snapseed rakenduse, mis on tasuta ja piisavalt paljude võimalustega. Tasuliste rakenduste poolt on esindatud Apple iPhoto iPad rakendus, mis artikli kirjutamise ajal maksis 4.49 EUR . Tavaarvutile paigaldasin proovi ajaks Adobe Photoshop CS6 30. päevase demo versiooni, mis ostes maksab umbes 830.- EUR. Nii, et juhul, kui leiad, et iPadil fotode töötlemise võimalustest sulle piisab, saad Photoshop CS6 hinna eest iPadi enda ja iPhoto ning Snapseed rakendused ka 😀

Võrdluses kolm erinevat digipeegelkaameraga tehtud fotot

Võrdluses kasutatud fotod tegin 10MP sensoriga Pentax K10D digipeegelkaameraga. Neist esimesed kaks on otse kaamerast ja jpg-formaadis, viimane aga raw kvaliteediga. Testi valisin pildid, kus võiks natukene muuta kompositsiooni ning heledust ja kontrasti, et saavutada parem lõpptulemus.
Muudan samu parameetreid arvutis ja tahvelarvutis ning salvestan töödeldud pildid maksimaalse kvaliteediga. Kui mõlemas seadmes on muudatused tehtud, saame näha, kui suured on erinevused fotode kvaliteedis.

Esimene foto – sõdurpoiss valvamas Rootsis kuningalossi juures

Foto andmed: Pentax K10D, 45mm, f/5.6, 1/90s, ISO100, 2542KB

iPhoto – lõikasin pildi väiksemaks (Crop). Suurendasin heledust ja kontrasti Exposure tööriistaga ning salvestasin Camera roll albumisse. Kahjuks ei anna iPhoto pildi seadeid muutes arvulisi väärtusi, seepärast ei saa välja tuua täpselt mitme punkti võrra heledust või kontrasti iPhotoga suurendasin.

Snapseed ja Photoshop aga näitavad seda ja nendega on lihtsam tehtud muudatusi edasi anda. Valmis faili suuruseks tuli 984KB.

Snapseed – lõikasin pildi sama suureks nagu varem Crop tööriistaga. Tune image tööriistaga lisasin heledust +85, kontrast -17, ambience +21 ning salvestasin. Pildifaili suuruseks tuli 1434KB.

Photoshop CS6 – lõikasin pildi Crop tööriistaga sobivaks. Seadsin Image > Adjustments > Brightness/Contrast heledus+85 ja contrast -17. Lisasin Image > Adjustments > Auto Tone ning salvestasin maksimum kvaliteediga (12). Salvestatud faili suurus tuli 2933KB.

Kolm pilti töödeldud selles järjekorras – iPhoto, Snapseed ja Photosho CS6. Kliki pildil, et näha pilti originaalsuuruses.

Kui vaadata neid pilte suurendusega lähemalt, siis on tulemus selline:

Teine foto – metstulbid

Foto andmed: Pentax K10D, 18mm, f/6.7, 1/350s, ISO100, 2160KB

iPhoto – lõikasin Crop tööriistaga väiksemaks, suurendasin heledust ja kontrasti. Tegin kaks vasakul asuvat kollast tulpi ja taeva udusemaks. Valmis faili suuruseks tuli 1171KB.

Snapseed – lõikasin pildi Crop tööriistaga. Tune image tööriistaga lisasin heledust +20, kontrast +2, ning salvestasin. Vasaku serva pidin tegema udusemaks Tilt Shift tööriistaga, sest eraldi osaliselt uduseks tegemise võimalust selles rakenduses ei ole. Pildifaili suuruseks tuli 1829KB.

Photoshop CS6 – lõikasin pildi Crop tööriistaga sobivaks.

Seadsin Image > Adjustments > Brightness/Contrast heledus+20 ja contrast +2. Kasutasin Blur tööriista vasakul kahe tulbi peal. Salvestasin maksimum kvaliteediga (12). Salvestatud faili suurus tuli 2933KB.

Kolm pilti järjekorras – iPhoto, Snapseed ja Photosho CS6:

Suurendusega:

Kolmas foto – Virmalised

Foto andmed: Pentax K10D, 18mm, f/3.5, 50.8s, ISO200, 7910KB

See virmaliste foto on pildistatud pimedajal ajal ja PEF-formaadis (Pentaxi raw faili tüüp). Suured raw-failid on nagu diginegatiivid, mis sisaldavad rohkem infot, kui tavaline jpg seda suudaks. Seepärast saab raw-faili töödeldes parema tulemuse kui jpg pilti muutes.

Kuna foto on alasäris ja tahaks saada võimalikult head valmis pilti, siis kasutan kõigis kolmes programmis olevaid võimalusi hea tulemuse saamiseks. Kohe selgub, kui hästi võrdluses olevad fototöötlusprogrammid hakkama said.

iPhoto – suurendasin nii palju kui võimalik heledust ja vähendasin natuke kontrasti Exposure tööriistaga. Lisaks sättisin White Balance tööriistaga valge tasakaalu pildi servas oleva lume järgi paika. Valmis faili suuruseks tuli 2955KB.

Snapseed – Tune image tööriistaga lisasin heledust +100, kontrast -15, ambience +50, saturation +20. Valge tasakaalu natukene sinisemate toonide poole ning salvestasin. Pildifaili suuruseks tuli 3168KB.

Photoshop CS6 – Pef faili avades lasi Photoshop põhilised sätted ära muuta. Lisasin exposure +2,55, contrast +28, vibrance +9, saturation +7.

Lisasin Filter > Noise > Reduce Noise(basic settings)ja tegin tervavamaks puude siluetid Sharpen Tool tööriistaga. Salvestasin maksimum kvaliteediga (12). Salvestatud faili suurus tuli 4173KB.

Kolm töödeldud pilti järjekorras – iPhoto, Snapseed ja Photoshop CS6:

Suurendusega võrdluspilt:

Tahvelarvutiga saab mõistlikult pilte töödelda

Kui kogu eelnev jutt lühidalt kokku võtta, siis saan öelda, et tahvelarvutiga saab päris edukalt pilte töödelda. Kindlasti ei sobi tahvelarvuti peal piltide parendamine neile, kes kõigis photoshopi menüüdes ennast hästi kodus tunnevad ja tahavad seal valikus olevaid paljusid filtreid ja võimalusi iga pildi peal kasutada.

Lahendus sobib aga väga hästi alg- ja kesktasemel kasutajale, kes soovib oma pilte parajaks lõigata ja heledust ning kontrasti paika sättida. Nii iPhotos kui Snapseed rakenduses on võimalus lisada erinevaid efekte, millest ma siin ei kirjutanud. Kiiduväärt on, et mõlemad rakendused tundsid raw-formaadis failid ilusasti ära ja lasid ka neid kenasti töödelda.

iPhoto salvestab väiksema suurusega faili, untsu läinud piltide raw-faile töötle pigem arvutis

Kui vaadata salvestatud pildifailide suuruseid, siis tundub, et iPhoto on salvestamisel kõige kitsim. Snapseed-i pildid võtavad natukene rohkem ruumi. Kõige suurema mahuga pilte laseb salvestada Photoshop, isegi suuremaid kui esialgne jpg algfail. Sõltub photoshopi puhul paljuski sellest kas valid salvestades kvaliteediks 10, 11 või 12.

Samas – ega kõige suurem faili suurus üksi ei ole ka eriline näitaja, loeb ikkagi see, kuidas pilt kokkuvõttes välja paistab. Selge on see, et piksleid pildile ju juurde ei teki ja esialgsest suurem fail ei ole tegelikult vajalik. Sellised fotod, mis nõuavad väga suures ulatuses töötlemist (maa keeli lihtsalt untsu läinud), on kaval toimetada Photoshopiga tavaarvutil. Nii saab mingil määral ekstreemse töötlusega tekkinud müra vähendada. Kui pildi valgustus on enam-vähem paigas, on võimalik päris hea tulemus saada ka tahvelarvutiga. Kõik sõltub sellest, kui suures ulatuses on vaja parameetreid muuta.

Tahvelarvutiga on kahe näpuga ülimugav ja täpne pilte parajaks lõigata. Kui ongi vaja suurt hulka pilte lihtsalt õigeks lõikuda ja natuke heledust sättida, võtab see tahvelarvutis kordades vähem aega, kui tavaarvutis.

Tasuta või tasuline töötlustarkvara?

iPhoto plussiks on väga hea rakendusse sisse ehitatud kasutajatugi ja intuitiivne kasutamine. Piltide töötlemine sujub suuremate viivitusteta ja kujunduselt sobib see hästi ülejäänud iOS süsteemiga. Selle rakenduse hind arvuti pilditöötlustarkvara hinnaga võrreldes on kümneid kordi väiksem.

Snapseed (ülal oleval pildil) on tasuta võimalustest üks parimaid ja võimaluste rohkemaid. Enamik teisi tasuta rakendusi ei toeta raw-formaati. Nagu näidispiltidelt näha, saab Snapseed rakendusega lõpptulemusena iPhoto ja Photoshop tarkvarale sarnaseid pilte. Soovitan kindlasti proovida.

Tahvelarvutiga piltide toimetamisel arenguruumi veel on, sest eri kihtidel (layers) kumbki tahvelarvuti rakendus töötlust teha ei lase. Nähes, kui kiiresti areneb tahvelarvutite protsessorite ja graafikakaartide võimsus, tundub, et on ainult aja küsimus, kui saame tahvelarvutitel väga heal tasemel mitmekihilist pilditöötlust teha.

Ootan huviga tagasisidet ja kommentaare! Fototöötlus ipadil on võrdlemisi uus nähtus ja internetis erapooletut tagasisidet sel teemal on vähe. See artikkel on väike panus minu poolt sellesse teemasse. Kasutan nüüd juba üle poole aasta enamike fotode töötlemiseks iPadi ja olen tulemustega rahul. Ehk perepiltide ja isegi kunstpiltide jaoks saab tahvelarvutiga väga hea tulemuse.

Mida soovitan töödelda arvutis, on just tugevalt üle- ja alasäris pildid. Neid tuleb harva ette ja pole raske nende töötlemiseks arvuti tööle panna. Muul ajal oled iPad-iga töödeldes vaba seinapistikutest, arvutist ja toast. Ainult ereda päikesega ei tasu töötlust teha. Heledust ei saa paika. Võid küll pildid parajaks lõigata, aga heledust paika sättida tasub toas või varjus, et päike liigselt ekraani ei pimestaks. Üheks suurimaks miinuseks veel on histogrammi puudumine iPhoto ja Snapseed rakenduses. Loodan, et see sinna siiski tulevikus lisatakse. Praegu peab usaldama oma silmi , et leida õige pildi heleduse tasakaal. Kui vaatan arvutis tahvelarvutiga töödeldud pilte, siis 95% neist on tipp topp ja ei vaja lisatöötlustarvutil.

Lisan siia lõppu ühe iPad-il töödeldud foto Kindral Laidoneri memoriaalist sel aastal. Soovitan lisada meid ka Facebook-is oma lemmikutesse, et olla kursis uute artiklite ja vahvate piltidega tulevikus: www.Facebook.com/Piltnik24 😉


2 Responses

Lisa kommentaar


*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *